Yaşam

Çoğumuzun İçinde Olduğumuzu Fark Etmediğimiz 13 Zehirli Arkadaşlık İşareti

Yıllar geçtikçe, bir arkadaşlığın ne kadar uzun olursa o kadar kutsal olduğu inancına alıştık. Hatta yedi yıl içinde bitmeyen bir dostluğun asla bitmeyeceğine dair ‘bilimsel’ teorilerle karşılaştık. Hem aşk bağlarından hem de arkadaşlık bağlarından vazgeçmek kolay olmasa da ruh ve beden sağlığımız için tadı kötü olan ilişkileri bitirmek en sağlıklı çözümdür.

Bu içeriğimizde özellikle başrolde olduğumuz ama içindeyken fark edemediğimiz zehirli dostluk bağlarının 13 belirtisini sizler için ele aldık. Umarız hayatınızda bu işaretlere uyan birkaç arkadaşınız vardır. Çok da olsa her acı-tatlı tecrübe bizim için birer ibrettir. Lafı daha fazla uzatmadan bu işaretlerin neler olduğuna bir göz atalım! 🙂

Kaynak:https://brightside.me/inspiration-psy…

1. Başarı elde ettiğinizde memnun değilseniz…

İşte, okulda veya başka herhangi bir alanda iyi bir başarı elde ettiniz. Doğal olarak bunu yakın arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz. Aradığınızda yakın arkadaşınızın tepkisi doğrudan konuyu değiştirmeye yönelikse maalesef zehirli bir arkadaşlık içindesiniz demektir. :/

2. Size karşı gereksiz bir kıskançlık hissediyorsa…

Arkadaşınız kimlerle görüştüğünüze karışmaya çalışıyorsa, başkalarıyla konuşurken gereksiz şakalar yapıyorsa, o arkadaşlıktan çabuk uzaklaşın! Çünkü bu, arkadaşlık bağınızın zehirli olduğunun bir işaretidir ve en kötü etkisi sizi diğer sosyal alanınızdan uzaklaştırmasıdır.

3. Arkadaşınızla konuştuktan sonra kendinizi çok yorgun hissediyorsanız…

Bu durum fiziksel ya da zihinsel yorgunluk olarak yorumlanabilse de ne yazık ki bu aynı zamanda zehirli bir arkadaşlık içinde olduğunuzun da işaretidir. Tüm vücut sistemleri birbirine bağlı olduğu için ruhsal acı çeksek bile bu vücudumuza yansır. Size böyle hissettiren insanlardan bir an önce kaçmanıza teklifimiz var!

4. Ona artık hiçbir şey söylememeniz gerektiğini hissettiğiniz zamanlar varsa…

Arkadaşlarınızla yaşadığınız bazı talihsiz deneyimler, artık onlarla sorunlarınızı ve sevinçlerinizi paylaşmak istemenize neden olabilir. Herkes ikinci bir şansı hak eder elbet ama sana böyle hissettiren insanları hayatından çıkarmak en kalıcı çözüm.

5. Sırf çektiği acıyı anlatmak için rastgele bir saatte sizi ararsa, saat kaç olursa olsun…

Her arkadaşın birbirini desteklemesi gereken zamanlar vardır, bu normaldir. Ancak zehirli bir arkadaşlıkta karşı taraf artık bu durumu kötüye kullanır. Unutma, sen onun terapisti değilsin, onun arkadaşısın.

6. Arkadaşınız, kötü tarafınızla karşılaştırarak size iyi yönünü anlatıyorsa…

Arkadaşınız sadece kendini övüyor ve çevresindeki herkesi küçük görüyorsa dikkat! Bu insanlar muhtemelen bir aşağılık kompleksine sahipler ve sizi küçük düşürerek onu yok etmeye çalışıyorlar.

7. Kıyafetinizi, kıyafetinizi ve sizinle ilgili her şeyi bire bir yapmaya çalışıyorsa…

Arkadaşınız bunu bilinçli veya bilinçsiz yapıyor olabilir. Çoğu zaman bunu korkunç bir şekilde yapmıyor olabilir, hatta farkında bile olmayabilir ve davranışlarınız, kıyafetleriniz vs. Ancak sonunda hangi amaçla olursa olsun bu durum canınızı çok sıkmaya başlayabilir ve durum içinden çıkılmaz bir hal alır.

8. Sürekli kendinden bahsediyorsa ve her olayı dramatize ediyorsa…

Sürekli hayatının ne kadar kötü olduğundan bahsediyorsa ve her zaman kendini olayların merkezine koyuyorsa maalesef bu da kaçılması gereken bir arkadaşlığın işaretidir.

9. Arkadaşlığınızı yarışa çevirirse…

Sürekli olarak kendi eşyalarını sizinkilerle karşılaştırıyor ve sizinkini hafife alıyorsa bu ilgi iki rakip arasında hakimiyet mücadelesine dönüşmüştür.

10. Eğer seni kullanıyorsa…

Sürekli sizi arıyor ve sizden bir şeyler istiyorsa, bu muhtemelen onu ilgilendiren bir meseledir.

11. Sizi acımasızca eleştirirse…

Atalarımızın dediği gibi, ‘Dost acı anlatır’. ama bu çok fazlaysa burada bir yük var. Mesela bir elbise sana yakışmaz mı diye sorduğunda dürüstçe cevap vermesi normal ama bir yerden bir yere vücudunun bir yerini eleştiriyorsa burada bir rezalet var. Uzmanlara göre insanların başkalarını bu kadar eleştirmelerinin en büyük nedeni, başkalarının ayıplarını anlatarak kendi ayıplarını örtmek istemeleridir.

12. Size yanlış seçimler yaptırmaya çalışıyorsa…

Sevgilinle en ufak sorunda, ‘Bırak onu!’ Başka dertlerde fikir veren ya da seni yanlış tarafa çekmeye çalışan bir arkadaşın varsa geçmiş olsun.

13. Aşık yapar yapmaz seni unutursa…

Arkadaşınız sevgili yaptıktan sonra sizinle konuşmuyor hatta aramalarınıza cevap vermiyor ama ilişki bittikten sonra sürekli sizi arayıp konuşmak istiyorsa bu arkadaşlığı da değerlendirmekte fayda var. :/

haber-camas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu