Yaşam

Mobilya Akademisi’ne büyük ilgi

Karabağlar Belediyesi’nin İzmir Marangozlar ve Mobilyacılar Odası (İZMOD) iş birliğiyle hayata geçirdiği Mobilya Akademisi, mobilya sektörüne destek için çalışmalarını sürdürüyor. Karabağlar Mobilya’yı ülkemize ve dünyaya tanıtmak ve nitelikli ara eleman yetiştirmek amacıyla kurulan Mobilya Akademisi, sürdürülebilir tasarım atölyeleri düzenleyerek toplumu bilinçlendirmenin yanı sıra açtığı eğitim programları ile de bu doğrultuda hizmet vermektedir. sektörün ihtiyaçları.

Bu kapsamda “At, Onar, Yeniden Kullan” çalıştayına farklı mesleklerden 50’ye yakın vatandaş katıldı. 2 bölümden oluşan atölyede katılımcılar bir mobilyanın dönüşümü hakkında bilgi aldılar ve uygulama gerçekleştirdiler. KENTTE-İZ Platformu tarafından koordine edilen çalıştayda öğrenciler, mobilyaların tamiri ve yeniden kullanım yöntemleri üzerine çeşitli fikirler geliştirdiler.

Atölyenin ilk bölümünde mobilya dokumacılığı ve iç mekanında kullanılacak malzemeler hakkında bilgi verilen katılımcılar, eğitmen ve deneyimli mobilya ustası Kadir Kadeh ile birlikte atık kumaş ve süngerleri dönüştürdüler. Dikiş makinesi kullanmayı öğrendiler ve birebir uygulama yaptılar.

İkinci bölümde ise mobilya ustası Mert Trak’ın atölyesinde mobilyalarda kullanılan ağaç türleri ve eski mobilyaların nasıl tamir edilip onarılacağını uygulama fırsatı buldular. Çalışma sonunda en az 30 yıllık İskandinav model koltuk tekrar kullanıma hazır hale getirildi.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, doğaya saygıyı temel alan “Sürdürülebilir Tasarım Atölyesi”nin herkese açık olduğunu vurgulayarak, “İlçemizin ekonomisinin lokomotifi olan mobilya sektörümüze destek olmak amacıyla kurduğumuz Mobilya Akademisi ilgi gördü. açıldığı ilk günden beri ilgi Atacağımız yeni adımlar ve çalışmalarla bu sektöre ve mobilya esnafımıza destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

baskale-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu