Haber

Zelenskiy: Polonya’ya düşen füze Ukrayna’ya ait değil

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya’ya düşen ve iki kişinin ölümüne yol açan füzeyle ilgili Kiev yönetiminin sorumluluğu olmadığını söyledi. Füzenin, Ukrayna’ya ilişkin olmadığına dair ‘şüphesi olmadığını’ belirten Zelenskiy, Polonya’da meydana gelen patlamaya bir Rus füzesinin sebep olduğunu ileri sürdü. Ukrayna lideri, “Soruşturmaya biz de dahil olmalıyız. Ukraynalı yetkililere patlama bölgesine girme izni verilmeli” ifadelerini kullandı.

‘MOSKOVA BAĞLANTI KURMUYOR’

Zelenskiy, Kiev’in barış görüşmelerini başlatmak için Moskova’dan herhangi bir teklif almadığını da söyledi. Zelenskiy, “Bizimle iletişim kurmuyorlar” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Kiev, barış görüşmeleriyle ilgilenmiyor” ifadelerini kullanmıştı.

NATO, POLONYA VE ABD UKRAYNA’YI İŞARET ETMİŞTİ

Polonya Dışişleri Bakanlığı, salı günü Ukrayna sonuna yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Przewodow köyüne füze düştüğünü açıklamıştı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda gazetecilere yaptığı açıklamada ‘füzenin büyük olasılıkla Rus yapımı’ olduğunu söylemiş, daha sonra ise ‘füzenin büyük olasılıkla Ukrayna hava savunma sistemine ait olduğunu’ bildirmişti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, “Kanıtlar Polonya’ya yönelik saldırının kasıtlı olmadığını gösteriyor ama sorumluluk Rusya’ya ait. Patlamaya büyük ihtimalle Ukrayna’nın savunma sistemi yol açtı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Polonya sonuna düşen füzenin Ukrayna’nın S-300 hava savunma sistemine ait olduğunu iddia etmişti. Rus füzesinin Polonya topraklarını vurduğunu yalanlayan bakanlık, suçlamaları ‘gerilimi tırmandırmayı amaçlayan kasıtlı bir provokasyon’ olarak niteledi.

Rusya’nın Polonya’nın sınır köyüne ‘füze attığı’ iddiasına ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden ise, “Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem ancak füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor” tabirlerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu