Haber

Piyasalarda Gündem Yeniden Yoğunlaşıyor! Takip Edilmesi Gereken Veriler ve Günün Önemli Şirket Haberleri

Yurt içinde kısa vadeli dış borç ile haftalık para ve banka istatistikleri izlenirken, yurt dışında Euro Bölgesi enflasyon sayıları, ABD konut başlangıçları takip edilecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarına uygulanan kısıtlamalara dayanak veren İrlanda’ya yönelik yaptırım uyguladı. Listede İrlanda Başbakanı Micheal Martin’in de ortalarında bulunduğu 52 İrlandalı yaptırım listesine alındı.

Rus petrolünü Macaristan’a taşıyan Druzhba petrol boru sınırında dün durdurulan sevkiyat tekrar başladı.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Çin Devlet Lideri Xi Jinping, G20 Zirvesi’nde yaptıkları görüşmede, Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için ‘her türlü diplomatik girişimin’ masaya yatırılması gerektiği konusunda uzlaştı.

Japon yenindeki keskin bedel kaybı, Japonya’nın ithalat faturasının hızla yükselmesine ve ticaret açığının genişlemesine yol açtı.

Fed Başkan Yardımcısı Christopher Waller, son gelen verilerin ardından şu anda daha küçük faiz artırımı konusunda daha rahat olduğunu, ancak faiz oranlarının ne kadar yukarı gitmesi gerektiğinin enflasyonun ne kadar kararlı şekilde yavaşlayacağına bağlı olduğunu söyledi.

ABD’ye Eylül ayında net sermaye girişi 30,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Atlanta Fed GDPNow modelinde, ABD iktisadı için 2022 yılı dördüncü çeyrek GSYH kestirimi yükseldi.

New York Fed Lideri John Williams, para siyasetinin finansal istikrar risklerini düzeltmek için en yeterli araç olmadığına inanmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), kısa vadeli dış borç istatistiklerini duyuracak.

Kısa vadeli dış borç stoku en son 138,1 milyar dolar olurken, daha öncelikli takip edilen, yepyeni vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl yahut daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye nazaran kısa vadeli dış borç stoku, 185,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (10.00).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık bilgileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz konumu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Filipinler Merkez Bankası(BSP), faiz kararını açıklayacak. BSP, son 5 toplantısında faizi toplam 225 baz puan artırdı (10.00).

Bölgenin öbür faiz kararı ise Endonezya Merkez Bankası(BI) tarafından açıklanacak. BI, son 3 toplantısında faiz artırımına gitti (10.30).

Avrupa’da ilk veri Hollanda’nın işsizlik oranı olacak. İşsizlik oranı en son yüzde 3,8 düzeyinde bulunuyordu (08.30).

Almanya’da üçüncü çeyrek periyot için istihdam sayıları açıklanacak (10.00).

Aynı saatte İsviçre’nin dış ticaret sayıları da ekranlara düşecek.

Günün başka ticaret sayıları İtalya ve İspanya’dan aynı saatte gelecek (12.00).

Bölgede en önemli veri Euro Bölgesi nihai tüketici fiyatları olacak. Öncü verilerle aylık yüzde 1,5, yıllık yüzde 10,7 artan enflasyonun final rakamları için de beklenti aynı yönde oluştu (12.00).

Brezilya’dan IGP-10 enflasyon endeksi dataları gelecek (14.00).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill, Bristol İktisat Festivali’nde ‘Merkez Bankalarını; Sırada Neler’ başlıklı panele katılacak (15.30).

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Metro Atlanta Odası 2022 Yıllık Toplantısında konuşacak (15.30).

ABD’de konut başlangıçları, inşaat müsaadeleri, Philadelphia Fed iş şartları endeksi ve işsizlik müracaatları tıpkı saatte yayımlanacak. En son konut başlangıçları yüzde 8,1 düşerken, inşaat müsaadeleri yüzde 1,4 arttı. Philadelphia Fed endeksi ise -8,7 düzeyinde açıklandı (16.30).

İsviçre Merkez Bankası(SNB) İdare Şurası Üyesi Andrea Maechler ve İdare Konseyi Yedek Üyesi Thomas Moser, konuşma yapacaklar (20.30).

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, Cleveland Fed ve Finansal Araştırma Ofisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen hibrit 10. yıllık finansal istikrar konferansında açılış konuşması yapacak (17.40).

ABD’de günün başka bilgileri doğal gaz stokları ve Kansas Fed imalat endeksi olacak (18.30, 19.00).

Kanada’nın 3 yıllık, ABD’nin 10 yıllık TIPS tahvil ihaleleri de takvimde yer alıyor (20.00, 21.00).

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, Minnesota Ticaret Odası 2022 Ekonomik Tepesinde konuşacak (20.45).

İngiltere Maliye Bakanı, Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin ekonomi ve kamu maliyesi için yeni tahminlerini ve Orta Vadeli Mali Programı açıklayacak

Günün Önemli Şirket Haberleri

Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatır5ımları Sanayi ve Ticaret AŞ, bağlı ortaklığının sahip olduğu Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’nin sermayesini temsil eden hisselerinin tamamının İdare Şurası Lideri Mehmed Nureddin Çevik’e devredilmesine karar verdi.

Koza Altın İşletmeleri AŞ Himmetdede Altın Madeni İşletmesi’ne yakın arada bulunan, yurt içi yerleşik bireye ilişkin ruhsat alanının bölümü uygun bulundu.

Link Bilgisayar, İstanbul Arnavutköy’de bulunan gayrimenkulün satışı için yetki verdi.

Özsu Balık Üretim AŞ halka arzında hisseler 22-23 Kasım tarihlerinde satışa sunulacak.

Selva Besin Sanayi AŞ Genel Müdürü Özkan Koyuncu misyonundan ayrıldı, yerine Hasan Güner vekaleten atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu