Haber

Yılda sadece 20 gün açan ters lalelerin yanında köylüler nöbet tutuyor! Yolma cezası 244 bin lira

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin dağlarında yetişen ters lale yılda sadece 20 gün yaşar. İlçeye bağlı Erkent köyü ve köyün Sığırlı mezrası sakinleri, baharda açan lalelerin büyüdüğü, etrafı taş ve tel örgülerle çevrili mezarlık alanını korudu.

SADECE 20 GÜN AÇIK

İlgili Makaleler

Erkent Köyü Muhtarı Abdülaziz Aras, ilkbaharda açan ve dağları renklendiren lalelerin yılda sadece 20 gün çiçek açtığını söyledi. Bu istenmeyen laleleri korumaya karar verdiklerini belirten Aras, “Bu doğal çiçekleri kendimiz koruyoruz. Önce mezarlığı tel örgüyle kapattık. Bu alanın etrafını taşlarla çevirdik.” söz konusu.

“BU ÇİÇEK BİZİM İÇİN BİR CAN”

Köylülerden Şehmus Behçet, geçmişte dağlardan lale getirip çocukların mezarlarına diktiklerini söyledi. Behçet, bu vesileyle, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri ve köylülerle dayanışma içinde bu ters lalelere sahip çıkmak istiyoruz. Çiçek bizim için candır.” terimini kullandı.

ÇEKME CEZASI 244 BİN TL

Öte yandan köylülerden Ramazan Bağış, çok sayıda bitki çeşidinin bulunduğu köyde açan afacan lalenin herkesin ilgisini çektiğini ve koparılmaması için önlem aldıklarını söyledi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Siirt Şube Müdürlüğü ekipleri, biyolojik çeşitliliğin korunması amacıyla zıt lalelerin yetiştiği alanları kontrol etmeye devam ediyor. Köylülerle bir araya gelen gruplar, karşı laleyi koparana 244 bin 315 lira para cezası verileceği uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu