Ekonomi

Türkiye için tarihi gün! Dünyanın ilk “SİHA gemisi” TCG Anadolu, TSK envanterine girdi

2015 yılında projesine başlanan ve 2019 yılı Mayıs ayında denize indirilen TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, 2022 yılı Haziran ayında deniz kabul testlerine başlamıştır. Gemi, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecektir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle.

BU BOYUTTA GEMİLERİ OLAN 12 ÜLKE VAR

TCG Anadolu, İstanbul Tuzla’da Sedef Tersanesi ana müteahhitliği altında inşa edilmiştir. Yerlilik oranı yaklaşık yüzde 70 olan projede üniversiteler ve araştırma merkezlerinin yanı sıra 131 alt yüklenici görev aldı. Dünyada bu ölçekte gemilere sahip 12 ülke var.

MİLLİ SİHALARA ÜS OLACAK

TCG Anadolu, üzerine havalanacak ve üzerine inecek SİHA’larla dünyanın “ilk SİHA gemisi” olacak. Bunun için Baykar tarafından katlanır kanatlı Bayraktar TB3 SİHA geliştiriliyor. Ayrıca Baykar tarafından geliştirilen insansız muharebe hava aracı sistemi Bayraktar KIZILELMA ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen HÜRJET Hafif Taarruz Uçağı’nın iniş kalkış yapması için çeşitli çalışmalar devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu