Ekonomi

TCMB 3 ayda 132 ton altın sattı

Dünya Altın Kurulu (WGC), merkez bankalarının altın alımlarına ilişkin verileri paylaştı. Buna bağlı olarak altın talebindeki gerilemeye rağmen fiyatlar desteklenmeye devam etti. Geçen yıl rekor düzeyde altın alan Türkiye bu dönemde 132 ton altın sattı.

TOPLAM TALEP YÜZDE 2 DÜŞTÜ

Merkez bankalarının altın alımları yılın ikinci çeyreğinde gerilemiştir. Altın fiyatları ise sağlıklı yatırım ve güçlü mücevher talebi ile desteklendi. Yılın ikinci çeyreğinde toplam altın talebi yıllık %2 düşüşle 921 ton olarak gerçekleşti. Ancak tezgah üstü piyasa ve stok akışları dahil edildiğinde, toplam talep yıllık %7 artışla 1.255 ton oldu.

TÜRKİYE’DE ENFLASYON ALTINDA DESTEKLENEN TALEP

Bloomberg’de yer alan haberde aktarılan bilgiye göre; Merkez bankalarının net alımları ikinci çeyrekte yüzde 64 azalarak 103 tona geriledi. Bu, talebi bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine getirdi. Bunun temel nedeni, ithalat kısıtlamasının ardından yerel piyasaya 132 ton altın sağlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın büyük satışları.

Dünya Altın Konseyi’nin raporunda, ülkedeki yüksek enflasyon ve seçimlerin yarattığı istikrarsızlık endişelerinin bu yıl tüketicinin altına olan talebinin fırlamasına neden olduğu belirtildi. Özellikle Türkiye ve Çin’de altın fiyatlarının yerel para birimi bazında pahalılaştığı ve bunun talebe yansıdığı belirtildi.

ALTIN ​​ARZI REKOR SEVİYEDE

Rapordaki bilgilere göre; Sadece altın fiyatlarında değil arzında da rekor seviyeler görüldü. Toplam altın arzı, tüm segmentlerdeki büyümeyle birlikte yıllık %7 artışla 1.255 tona ulaştı. Maden üretimi ise 1.781 ton ile rekor seviyeye ulaştı.

TALEPTE YÜZDE 6 DÜŞÜŞ

Merkez bankalarının altın alımları ilk yarıda 387 tonla rekor seviyeye ulaştı. 2. çeyrekte merkez bankalarının altın talebindeki yavaşlama, ilk çeyrekteki güçlü taleple birleşince, yılın ilk yarısında talebin rekor seviyelere yükselmesine neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu