Ekonomi

Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı Tekirdağ’da Başladı

Tekirdağ’da bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı” başladı.

Süleymanpaşa ilçesi Karaevli Mahallesi’nde 122 bin metrekare alanda açılan fuara 120 firma katıldı.

Fuarda tarım aletleri, tarım ilaçları, tohum ve gübrelerin yanı sıra deneme alanlarında yetiştirilen ayçiçeği, mısır ve sorgum gibi ürünler de tanıtılıyor.

Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, açılışta yaptığı konuşmada, Tekirdağ’ın değerli bir tarım şehri olduğunu söyledi.

Tekirdağ’da en değerli sorunlardan birinin kuraklıktan kaynaklanan su sorunu olduğunu belirten Soytürk, “İçme suyuyla ilgili projeler hazırlayıp bugün değil, geleceği de düşünüp hayata geçirmemiz gerekiyor. Tarım için suya ihtiyaç var. Mevcut barajlara, mevcut göletlere, yeni göletlere eklememiz gerekiyor. Bununla ilgili projeler devam ediyor. Bunların inşaatlarında fonun hızla bulunması ve devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” söz konusu.

Tarım fuarlarının hem çiftçilerin birbirlerine iyi uygulamaları göstermeleri hem de firmaların yeni teknolojik araçlarını göstermeleri için bir fırsat olduğunu söyleyen Soytürk, Tekirdağ’da tarımda teknolojik araçların yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da fuarın her yıl büyüyerek devam ettiğini belirtti.

Tarım ve hayvancılığın Tekirdağ’ın en kıymetli vizyonları arasında yer aldığını belirten Albayrak, “6 bin 313 kilometrekarelik arazimiz var. Bunun yüzde 65’ini tarımda kullanan ilk büyükşehiriz. Yüzde 65’ini başka hiçbir il kullanmıyor.” Topraklarının yüzde 33’ü tarıma ayrılıyor. Ayçiçeğinin yüzde 33’ü Türkiye’de üretiliyor.” “dedi.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı, Vali Soytürk ve protokol üyeleri stantları gezdi.

Programa CHP Tekirdağ milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal ve çiftçiler katıldı.

Fuar 9 Eylül Cumartesi gününe kadar açık kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu