Haber

Sıla’yı boğazını keserek öldüren sanığın akıl sağlığı yerinde çıktı

GİRESUN’da, eski nişanlısı Sıla Şentürk’ü (16) boğazını keserek öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan Hüseyin Can Gökçek’in (21), adli tıp üst kurulunca hazırlanan raporda, akıl sağlının yerinde ve ceza sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

Ankara’da bir şirkette çalışan Hüseyin Can Gökçek, 16 Şubat’ta geldiği Erikliman köyünde eski nişanlısı Sıla Şentürk ile tartıştı. İkili ortasında nişan atma problemi ve ailenin tehdit argümanıyla cürüm duyurusunda bulunmasından ötürü çıkan tartışmada Gökçek, mutfaktan aldığı ekmek bıçağıyla genç kızın boğazını kesti. Sıla, kanlar içinde yerde kalırken, Gökçek kaçtı. Bu anlara şahit olan ve o periyot işitme ile konuşma manisi bulunan babaanne, durumu zahmetle komşularına tabir edip, yardım istedi. Komşuların ihbarıyla adrese polis ve sıhhat grupları sevk edildi. Sıhhat grubunun yaptığı denetimde Sıla Şentürk’ün hayatını kaybettiği belirlendi. Sıla’nın cenazesi, gözyaşlarıyla toprağa verildi. Kaçmaya çalışırken yakalanan Gökçek ise tutuklandı.

Sıla Şentürk’ü daha önce kaçıran ve ‘cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma’ suçlamasıyla yargılanması süren Hüseyin Can Gökçek hakkında, ‘tasarlayarak ve canavarca hisle çocuğu taammüden öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Giresun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’nci duruşmaya Gökçek, tutuklu bulunduğu Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Duruşmada Sıla Şentürk’ün ailesi ile taraf avukatları da hazır bulundu.CEZA SORUMLULUĞU TAMMahkeme heyeti, evvelki duruşmada sanık Hüseyin Can Gökçek için ‘akıl ve ruh sağlığı’ ile ilgili isimli tıp üst konseyi raporunun geldiğini duyurdu. Heyet, raporda sanığın akıl sağlının yerinde ve ceza sorumluluğunun tam olduğunun belirtildiğini açıkladı. Savunmasında rapora itiraz eden Gökçek, “Olay medyatik olduğundan, akıl sağlığım yönündeki rapor 5 dakikada hazırlandı. 17 yıllık raporum var. Tam teşekküllü hastaneden yeniden rapor hazırlanmasını istiyorum” dedi.

Sanığın avukatı, müvekkili hakkında yeni rapor talebinde bulunarak, iki aile ortasında nişan merasimine ilişkin manzaraların yer aldığı CD’yi de mahkeme heyetine sundu. Duruşmada, Sıla Şentürk’ün ailesi de sanığın en ağır cezayı almasını istedi.  Yeni rapor talebini reddeden mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı 29 Aralık’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu