Haber

Shenzhen Küresel Yatırım Teşvik Konferansında 879 Milyar Yuanlık Anlaşma İmzalandı

Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletindeki Shenzhen şehrinin Nanshan bölgesindeki Dasha Nehri’nin kıyısında yer alan bilim ve teknoloji parkının havadan çekilmiş fotoğrafı, 27 Eylül 2020. (Fotoğraf: Mao Siqian/Xinhua)

SHENZHEN, 10 Aralık (Xinhua) — Çin’in güneyindeki bir kıyı kenti ve yüksek teknoloji merkezi olan Shenzhen’de Cuma günü düzenlenen 2022 Shenzhen Küresel Yatırım Teşvik Konferansı’nda toplam 879 milyar yuan (yaklaşık 126,31 milyar ABD Doları) yatırım yapıldı. 315 proje için mutabakat zaptı imzalandı. Shenzhen, küresel yatırımcıların gelecekteki gelişimine olan inancını artırmayı hedefliyor.

Konferans kapsamında 12 bölgesel yatırım tanıtım konferansı ve çok sayıda yurt dışı paralel oturum ve sınai yatırım tanıtım etkinlikleri de dahil olmak üzere bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Beş kıtada 16 şehirde konferans irtibat noktaları kurulmuştur.

Konferansta üzerinde anlaşmaya varılan projeler; Yeni nesil, elektronik bilişim, biyomedikal ve sağlık alanlarının yanı sıra yeşil ve düşük karbon segmenti ve denizcilik branşını kapsıyor.

Konferansa Amazon, Intel ve Maersk gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren küresel şirketler katıldı.

AP Moller-Maersk’in Büyük Çin Bölgesi Genel Müdürü Caroline Wu, Maersk’in Büyük Çin bölgesindeki tedarik zinciri yönetimi işinin yüzde 50’sinin Shenzhen’den geldiğini söyledi. Wu, “Maersk, Shenzhen’in kalkınma stratejisiyle büyük ölçüde aynı fikirde ve gelecekte Shenzhen’deki yatırımlarını artırmaya devam edecek.” dedi.

PwC Çin Bölgesel Ekonomik Kümelerinin Yönetici Ortağı James Chang, “Shenzhen, tarihi gelişme fırsatlarını benimsiyor ve Çin’deki küresel yatırımcılar için bir sıcak nokta olduğunu kanıtlıyor” dedi.

2019 ve 2021’in ortasında düzenlenen Shenzhen Küresel Yatırım Teşvik Konferansı’nda, planlanan yatırımı 2 trilyon yuan’ın üzerinde olan 600’den fazla proje üzerinde anlaşmaya varıldı.

Çin’in yüksek teknolojili endüstriyel gelişimine öncülük eden Shenzhen, Çinli startup’ların yanı sıra Huawei ve Tencent gibi önde gelen teknoloji şirketlerine de ev sahipliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu