Teknoloji

Profesör, Öğrencilerini ChatGPT Kullanarak Kopya Alırken Yakaladı: Bu Yapay Zeka Beni Korkutuyor!

Yapay zeka artık öğrenciler için bir kopya kaynağı haline geldi. Kısa bir süre önce kullanıma sunulan ChatGPT isimli chatbot, hemen hemen her soruya cevap verebiliyor. Bunu bilen öğrenciler, kendilerine verilen ödevleri yapmak için ChatGPT kullanırken yakalandılar.

OpenAI tarafından geliştirilen ve herkesin kullanımına sunulan ChatGPT, hile yapmak için kullanılmaya başlandı.

ABD’nin Güney Karolina eyaletindeki bir üniversitede çalışan bir profesör, öğrencilerinin ödevlerini yapmak için Chat GPT kullandığını tespit etti. Profesör Darren Hicks The Post’a “Akademi bunun geleceğini görmedi” dedi. Ayrıca Facebook’ta bu olayı paylaştıktan sonra diğer akademisyen arkadaşlarının da aynı şekilde öğrencilerini yakaladığını söyledi.

Profesör, öğrencilerine David Hume ve kaygı paradoksu hakkında, insanların korktukları bir şeyden nasıl keyif alabileceklerini inceleyen bir makale yazmalarını söyledi.

Ancak bir öğrencinin yazısında yapay zeka kullanımına işaret eden bazı sözler profesörün dikkatini çekti. Hick, ChatGPT’nin sorulara verdiği yazılı yanıtlar için “Temiz stil,” dedi. Ama tanınabilir. Çok zeki bir 12. sınıf öğrencisi gibi yazdığını söyleyebilirim. Özellikle yanlış olmayan, sadece tuhaf olan garip ifadeler var… Birine nasıl kompozisyon yazılacağını öğretiyorsanız, onlara kendi tarzlarını bulmadan önce böyle yazmalarını söyleyin.’ söz konusu.

Hick, makalenin ChatGPT tarafından düzenlendiğini kanıtlamanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

İlk olarak profesör, yazılı yanıtın yapay zeka tarafından formüle edilip edilmediğini belirlemek için şüpheli metni ChatGPT yapımcıları tarafından yapılan yazılımla ilişkilendirdi. Buradan %99.9 olasılıkla bir maç ortaya çıktı. Ancak standart intihal tespit yazılımının veya iyi hazırlanmış bir üniversite makalesinin aksine, yazılım hiçbir alıntı sunmuyordu.

Hick daha sonra ChatGPT’ye öğrencisinin sorduğunu hayal ettiği bir dizi soru sorarak bire bir makale oluşturmaya çalıştı. ChatGPT benzer yanıtlar verdi, ancak araç benzersiz yanıtlar formüle ettiğinden doğrudan eşleşme olmadı.

Profesör, yapabileceği en iyi şeyin şüpheli öğrencileri teknolojik destek olmadan yakalamayı umarak doğaçlama sözlü sınavlarla şaşırtmak olduğunu söylüyor.

Hick, ChatGPT öğrenmeye devam ettikçe, çalışmasındaki düzensizliklerin bir öğrencinin kağıdında giderek daha az belirgin hale geleceğinden korkuyor. “Bu bir öğrenme yazılımı – bir ay içinde daha akıllı hale gelecek.” Bir yıl içinde daha akıllı olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu