Haber

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi enerji verimliliği çalışmalarıyla örnek üniversite olmayı hedefliyor

Niğde kampüsünde yürütülen çalışmalarla ‘enerji verimliliği’ sağlanıyor

Rektör Hasan Uslu: “Örnek üniversite olmaya çalışıyoruz”

NİĞDE – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu işbirliğiyle düzenlenen Üniversitelerarası Enerji Verimliliği Yarışması’nda uyguladığı projelerle birinci olan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, örnek üniversite olma yolunda çalışmalarını sürdürüyor.

Sıfır atık çalışmalarıyla adından söz ettiren üniversite, güç yönetimi uygulamalarıyla da daha az maliyetle daha fazla ısı elde ediyor. İklim dostu kampüs uygulamaları çerçevesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, “Türkiye’nin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüslerinden biri. Sıfır atık, özellikle bu çerçevede yaptığımız çalışmalarda ancak enerji verimliliği konusunda da bazı noktalara ulaşmamız gerekiyordu ve hem yerleşkemizde hem de binalarımızda yaptığımız enerji verimliliği çalışmaları nedeniyle bu ödülü almaya hak kazandık. ” “Kazandık” dedi.

Fakültelerdeki kazanların yoğuşmalı kazanlara dönüştürülmesiyle büyük bir enerji tasarrufu sağlandığını belirten Rektör Uslu, daha az maliyetle daha fazla ısı elde edebileceklerini belirtti. Rektör Uslu, “Enerji verimliliği konusunda yaptığımız çalışmalarda koridorlardaki LED aydınlatmaları varlık sensörleri ile değiştirdik. Kampüs içi yollarda da LED aydınlatmalara geçtik. Eğitimler düzenledik ve gelir elde ederek üniversiteler arasında birinci olduk. Örnek bir üniversite olmak için çalışıyoruz. “Hem sıfır atık hem de enerji verimliliği konusunda çalıştık ama gelecekte su verimliliğinde de öne çıkmak istiyoruz. Öğrencilerimize akran eğitimleri vererek, bunları gelecek nesillere nasıl aktarabiliriz düşüncesiyle hareket ederek faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu