Haber

Mona Lisa’ya çorbayla saldırı

Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenen Mona Lisa tablosu, iklim aktivistlerinin çorba saldırısına uğradı. Koruma camı sayesinde esere zarar verilmedi.

Son dönemde Fransa’da hükümetin tarım politikaları büyük protestolara sahne oluyor. Gelirlerinin düşük olmasından şikayetçi olan çiftçiler, günlerdir Toulouse, Beauvais ve Agen gibi şehirlerde yolları trafiğe kapatarak hükümetin tarım politikasını protesto ediyor. Çiftçiler ayrıca kamu binalarının önüne gübre ve saman döktüler.

Bu politikalara değinen Leonardo da Vinci’nin nadide eserine saldıran iki kişi şunları söyledi: “Hangisi daha önemli? Sanat mı yoksa tarım mı? Tarım sistemimiz hasta. Sağlıklı ve sürdürülebilir gıda talep ediyoruz.”dediği duyuldu.

MONA LISA’YA SALDIRILAR

1950’li yılların başında bir kişinin asit saldırısına maruz kalan Mona Lisa tablosunun önüne o gün güvenlik amacıyla cam yerleştirildi. 2019 yılında bu cam kurşun geçirmez olacak şekilde revize edildi.

2022’de bir aktivist tabloya pasta fırlattı ve insanları “Dünya hakkında düşünmeye” çağırdı.

Mona Lisa, 21 Ağustos 1911’de Vincenzo Peruggia isimli bir müze çalışanı tarafından çalındı. İki yıldır kayıp olan tablo, Peruggia’nın eseri İtalya’nın Floransa kentinde bir antikacıya satmaya çalıştığı sırada bulundu.

İKLİM AKTIVİSTLERİ “DİKKAT ÇEKMEK” İÇİN TARİHİ SANAT ESERLERİNE SALDIRIYOR

İklim aktivistleri daha önce de İngiltere’nin başkenti Londra’daki Ulusal Galeri’de sergilenen Vincent Van Gogh’un “Ayçiçekleri” tablosuna domates çorbası atmıştı; Fransız ressam Claude Monet’nin Almanya’nın Potsdam kentindeki Barberini Müzesi’nde sergilenen “Les Mueles (Haystacks)” serisindeki eserine patates püresi attı; Ayrıca Londra’daki balmumu heykel müzesi Madame Tussauds’taki Kral III. Charles’ın heykeline çikolatalı kek attı; Ayrıca İtalya’nın Roma kentindeki “Aşk Çeşmesi”ne seyreltilmiş kömür döktü.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu