Ekonomi

Kuveyt, AB’ye özel tasarım motorin ihraç ediyor

Kuveyt Ulusal Petrol Şirketi, Avrupa Birliği (AB) pazarı için özel olarak üretilen ilk dizel kargosunun yola çıktığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 38 bin ton mazot taşıyan Polar Ace isimli tanker, 30 Ocak’ta Kuveyt’in Mina al-Ahmedi rafinerisinden yola çıktı.

AB ülkeleri tarafından belirlenen özel standartlara göre üretilen dizel motor, uluslararası ortamın gerekliliklerine ve özelliklerine uygun olmakla birlikte, soğuk kış koşullarında da kullanıma olanak sağlamaktadır.

Rus petrol ürünlerine AB ambargosu

AB’nin Rus rafineri petrol tesislerine yönelik ambargosu 5 Şubat’ta yürürlüğe girecek. Bir gün bu çalışmalar için G7 ülkelerinin tavan fiyat uygulamasının yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Şu anda tavan fiyat müzakereleri netlik kazanmasa da Batılı ülkeler yüksek değerli ve düşük değerli rafineri işleri olmak üzere iki farklı tavan fiyat üzerinde çalışıyor.

Ambargo kararı uygulanmadan önce stoklarını doldurmaya çalışan Avrupa ülkeleri, rafineri petrol ürünleri ithalatında en büyük kalemlerden biri olan ve günlük 2,5 milyon varil ile motorin alımlarını hem Rusya’dan hem de alternatif kaynaklardan artırdı.

haber-acigol.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu