Haber

İtalya Başbakanı Libya’ya yardım için sivil savunma ekiplerini seferber etti

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, “Daniel” fırtınasının vurduğu Libya’ya yardım için sivil savunma ekiplerini seferber ettiğini belirtti.

Libya’da 3 binden fazla kişinin ölümüne neden olan fırtına ve sel felaketine ilişkin Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Meloni, Daniel fırtınasının meydana getirdiği ölüm, yaralanma ve büyük maddi hasarı acıyla öğrendi. Libya’nın doğusunda. İtalya, kurbanların ailelerine ve Libya halkına şükranlarını sunuyor.” “Tüm yakınlığını ve dayanışmasını ifade ediyor. Bu acil durumdan etkilenen Libya’ya en iyi şekilde yardım etmek için Sivil Savunma’yı seferber etti.” kelimeler kullanıldı.

Savunma Bakanı Guido Crosetto, sosyal medya platformundaki paylaşımında

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de dün “X” platformunda İtalya’nın Libya’ya yardım etmeye hazır olduğunu duyurdu.

Libya’da sel felaketi

Libya’nın doğusundaki “Hükümetin Sağlık Bakanı” Osman Abdulcelil, ülkenin doğusunda yaşanan sel felaketinde ölü sayısının 3 bini aştığını duyurdu.

Libya’daki Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe de sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Libya Başkanlık Konseyi, selden zarar gören bölgeler için kardeş ülkelere ve uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu.

Ulusal Birlik Hükümeti dün muhteşem bir kabine toplantısı gerçekleştirdi ve afetten etkilenen bölgelere yardım sağlanması da dahil olmak üzere bir dizi karar aldı.

Ülkenin doğu bölgelerine düşen yağışın 40 yılı aşkın sürenin en yüksek yağışı olduğu belirtildi.

Orta Akdeniz’de etkili olan “Daniel” fırtınası, Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derna kentlerini etkiledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu