Haber

İranlı kadın yönetmene gösterileri desteklemekten 9 yıl 9 ay hapis cezası

İran’da Mahsa Emini gösterilerine destek verdiği gerekçesiyle 3 ay tutuklu kalan belgesel yönetmeni Müjgan İlanlu, 9 yıl 9 ay 74 kırbaç cezasına çarptırıldı.

İran’da reformistlere yakınlığıyla tanınan Şark Gazetesi’nin haberine göre, Devrim Mahkemesi Müjgan İlanlu’ya “Milli güvenliğe karşı açık ve gizli faaliyette bulunmaktan 6 yıl, rejim aleyhinde propaganda yapmaktan 15 ay, 15 ay” hapis cezası verdi. kamu güvenliğini bozmaktan 1 ay, yasa dışı eylemlere teşvikten 15 ay.” Toplam 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme ayrıca İlanlu’ya 74 kırbaç ve 80 milyon riyal (yaklaşık 3.700 TL) para cezası verdi.

Bunlara ek olarak yönetmen İlanlu’ya sosyal veya siyasi bir gruba üye olması, sosyal medyada faaliyet göstermesi ve 2 yıl süreyle yurt dışına çıkması yasaklandı. İlanlu’nun kişisel bilgisayarı ve telefonuna da mahkeme tarafından “kamu yararı nedeniyle” el konuldu.

Bu arada Şark Gazetesi’nin haberinde 10 günden fazla süredir bacak kemiği kırılan İlanlu’nun hareket etmekte zorlandığı ve hakimin avukatının talebine rağmen cezaevi dışında tedaviye izin vermediği belirtildi. .

İranlı kadın yönetmen Müjgan İlanlu, Mahsa Emini’nin ölümünün ardından ülkesinde başlayan protestolara sosyal medyada paylaştığı görüntülerle destek verdi.

Yayınladığı bir görüntüde başını örtmediği görülen İlanlu, “Susarak vicdanımın, insanlığımın ve onurumun son damlasına kadar kaybolmasından korkuyorum. Korkmuyor musunuz?” terimleri kullandı.

İlanlu, 17 Ekim 2022’de güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

İran’daki gösteriler

22 yaşındaki Mahsa Emini, 13 Eylül 2022’de İran’ın başkenti Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı 16 Eylül’de hayatını kaybetti. 17 Eylül’de memleketi Sakkız’da başlayan gösteriler ülke geneline yayılarak hükümet karşıtı protestolara dönüştü.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST), 9 Ocak’ta yayınladığı raporda, Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 481 protestocunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Raporda, gösteriler sırasında gözaltına alınanlardan en az 109’unun belgelerinin idam cezası için mahkemeye sevk edildiği kaydedildi.

Şu ana kadar haklarında ölüm cezası verilen dört gösterici idam edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu