Haber

Fransa’da İsrail yanlısı gösteriye siyasetçiler yoğun katılım gösterdi

Fransa’da Filistin yanlısı gösterileri “kamu güvenliği” gerekçesiyle engellemeye çalışan siyasetçiler, Senato ve Meclis başkanlarının çağrısıyla düzenlenen İsrail yanlısı gösteriye yoğun katılım gösterdi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Senato Başkanı Gerard Larcher ve Ulusal Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet’in daveti üzerine Paris’te düzenlenen “Yahudi karşıtlığı” gösterisine ülkenin önde gelen siyasileri katıldı.

Başbakan Elisabeth Borne’un yanında eski başkanlar Nicolas Sarkozy ve François Hollande ön sıralarda yer alırken, tepkilere rağmen gösteriye sağcı siyasetçi Marine Le Pen de katıldı.

Gösteri güzergahında 3 binden fazla polis görev yaptı.

– “Özgür Filistin” diye bağıran kişiye saldırı

Sosyal medyada yayılan görüntülerde, “Özgür Filistin” diye bağıran bir kişinin göstericiler tarafından saldırıya uğradığı anlar görüldü.

Göstericilerin dövmeye çalıştığı Filistinli taraftar, polisin müdahalesiyle olay yerinden uzaklaştırıldı.

-“Irkçılık karşıtlığı değil, İsrail yanlısı gösteri”

7 Ekim’den bu yana Filistin’e verdiği destekle öne çıkan sol görüşlü Boyun eğmez Fransa Partisi (LFI) üyeleri, iktidarın daveti üzerine “Yahudi karşıtlığı” adı altında düzenlenen gösteriye katılmama kararı aldı. politikacılar “açıkça İsrail yanlısı” olduğunu vurguladı.

LFI üyeleri aşırı sağcı Marine Le Pen’in gösteriye katılma kararını da sert bir şekilde eleştirdi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından hükümet, Filistin’deki takviye gösterilerini tamamen yasaklama kararı almış ve bu karar, ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay’a taşınmıştı.

Danıştay ise gösterilerle ilgili genel yasak kararı alınamayacağına ve yetkililerin duruma göre karar vermesi gerektiğine karar verdi.

Filistin’e destek gösterilerinin başlamasından bu yana ülkede antisemitizm gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu