Ekonomi

Fitch/Arispe: Türkiye’de belirsizliklerin azaldığını görüyoruz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak doğrulamış, görünümünü ise iki yıl sonra ‘negatif’ten ‘durağan’a çevirmişti. Not görünümündeki revizyonun ‘daha geleneksel politika bileşimine dönüşü’ yansıttığı belirtildi. Kararın ardından Fitch Ratings Kıdemli Müdürü Erich Arispe, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Arispe, “Merkez Bankası’nın para politikası araçlarından biri olarak faizi kullanmaya başladığını gözlemledik. Belirsizliğin azaldığını görüyoruz. Türkiye şu anda makroekonomik dengesizlikleri gidermek için daha geleneksel araçlar kullanıyor. Daha önce bir belirsizlik ortamı vardı ve büyümeyi önceleyen bir politika uygulanıyordu. Ancak bazı belirsizlikler halen devam ediyor.

Türkiye’nin en güçlü yanlarından birinin borç ödeme gücü olduğunu belirten Arispe, şöyle konuştu: “Yeni ekonomi yönetimi zorluklarla baş edebilen insanlardan oluşuyor. Uzun vadeli zorluklarla baş edebilecek isimler ortaya çıkıyor. Büyümeden ödün vermeden enflasyonu düşürmeye odaklanmak belirsizlik ortamı yaratıyor. Önümüzdeki dönemde nakit sıkılaştırmanın ne kadar hızlı devam edeceği önemli olacak. “Türkiye’ye ilişkin risk algısının değişip değişmediğini takip edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu