Haber

Down Sendromlu Öğrenciler Eğitimlerini İstinye Üniversitesi’nde Tamamladı

Türkiye Down Sendromlular Derneği, İstinye Üniversitesi işbirliği ve TÜBİTAK’ın desteğiyle düzenlenen “Down Sendromlu Bireylere Onur Öğrencisi Projesi” kapsamında üniversitede ders alan 9 down sendromlu öğrenci eğitimlerini tamamladı.

İstinye Üniversitesi Vadi Kampüsü’nde gerçekleştirilen son derste Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde öğrenim gören down sendromlu öğrenciler yaptıkları pastaları tanıttı.

Proje ile üniversitenin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ve Aşçılık Programına katılan öğrenciler, yaklaşık 4,5 ay süren proje ile ders alma ve öğrenci yaşamını deneyimleme fırsatı buldu.

İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstinye Üniversitesi’nin ideolojisinin bilim, eğitim, kültür ve sanatın yanı sıra engelli dostu olma hedefinin de yer aldığını söyledi.

“Engelsiz Üniversite” belgelerinin bulunduğunu belirten İbiş, “Bu bağlamda Down sendromlu kardeşlerimize ve çocuklarımıza böyle bir eğitim verilmesinden büyük mutluluk duyduğumu söylüyorum. Öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bu bir başarıdır. TÜBİTAK tarafından desteklenen ve üniversitemizin de paydaş olduğu proje kapsamında verilen eğitimlerle, “Aslında hayatlarını sürdürmeleri açısından çok önemli bir kazanım elde edecekleri bir gerçek.” dedi.

“Proje bilimsel çalışmayı da içeriyor”

Türkiye Down Sendromlular Derneği Eğitim Koordinatörü Psikolog Mehmet Emin Mansurgüler, çalışmayı ilk olarak İstinye Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Hasret Özaydın’ın kendilerine sunduğunu, daha sonra genişletilen bu çalışmayla projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Mansurgüler, Down sendromlu bireylerin üniversite yaşamına ve derslere katılımına hazırlamak amacıyla fahri öğrenci projesini sürdürdüklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Proje kapsamında Down sendromlu 9 öğrenci üniversitenin 3 bölümünde 4 derse katılarak bir süre sistematik olarak derslere dahil edildi. Buna paralel olarak üniversitedeki öğretim üyeleri ve öğrenciler de Down sendromlu bireylere yönelik eğitim aldılar. Sendromu ve farklı gelişimleri olan bireyler. Proje aynı zamanda bilimsel. “Çalışmayı da içeriyor. Bu bir pilot çalışma ve Down sendromlu bireylerin birçok üniversitede farklı bölümlere dahil edilmesini istiyoruz. Bunu başarmak için proje sonunda bir çalıştay düzenleyeceğiz. Bu projenin çıktılarını diğer üniversitelere aktaracağız.”

“Anneme pasta yaptım”

Mutfak Sanatları Bölümü’nde öğrenim gören 26 yaşındaki Cenk Gezer, eğitimin iyi geçtiğini ve pasta yapmayı öğrendiğini belirtti.

Burada çok mutlu olduğunu belirten Gezer, “Bugün son günüm. Çok şey öğrendim. Arkadaşlarım bana çok iyi davrandılar.” söz konusu.

Hacer Başeğmez, aldığı eğitimin kendisini çok mutlu ettiğini ve derslerinin harika olduğunu söyledi.

Kek ve kek yapmayı burada öğrendiğini anlatan Başeğmez, “Anneme pasta yaptım. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye girdim. Üniversitede okuduğum için çok mutluyum. Ben de üniversiteye girmek istiyorum. işletme.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu