Ekonomi

Depremin yıl dönümünde acı detay

Depremin üzerinden tam bir yıl geçmesine rağmen bazı vatandaşlar hâlâ kayıplarını bulmaya çalışıyor. Enkaz altında kaldığını düşündüğü sevdiklerinin cenazelerini bulamayanların çoğu; Öldüklerini kabul ederken bazıları da bir gün geri dönecekleri umuduyla bekliyorlar.

Ancak bu gibi durumlarda Türk Medeni Kanunu’nun 32. maddesine göre resmi prosedürlerle cesedi bulunamayan kişi, ölüm karinesinden yararlanılabilmesi açısından gaip sayılır.

Kayıp olanlar ölü sayılacak.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Elif Aydın Özdemir, Sputnik’e yaptığı açıklamada, kayıp olanların bir yıl geçtikten sonra ölmüş sayılacağını söyledi.

17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden daha ağır bir durum olduğunu belirten Özdemir, şöyle konuştu:

“Enkaz altında kaldığı bilinen ve cenazesine ulaşılamayan kişiler için, depremden 1 yıl sonra en erken 6 Şubat 2024 tarihine kadar mahkemeye kayıp talebinde bulunulması için başvuruda bulunulabilecektir. mahkeme kararıyla gıyabında ve ölü sayılır.

Enkaz altında olduğu bilinen ve cenazesine ulaşılamayan kişiler için Türk Medeni Kanunu’nun 31’inci maddesinde düzenlenen ölüm karinesi veya aynı kanunun 32’nci maddesinde düzenlenen gaiplik karinesi uygulanabilecek. Ölüm karinesi durumunda kişinin cesedi bulunamasa bile kişinin cesedi bulunmuş ve öldüğü tespit edilmiş gibi işlem yapılır. Bu sonucun ortaya çıkabilmesi için öncelikle kişinin ölümünün kesin olduğu, ne bedeninin ne de kendisinin bulunamadığı bir durumda kaybolması gerekir.

Deprem sırasında çöken binada olduğu ve uzun süre ne kendisinin ne de cesedinin bulunamadığı kesindir. “Gıdalık karinesi ancak kişinin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalması veya kendisinden uzun süre haber alınamaması ve ölüm ihtimalinin kuvvetli olması durumunda kullanılabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu