Haber

DBB: İmam Hatipli Suriyeli öğrencilerin maaşları ile ilgili iddia manipülasyondur

ANKARA (İGFA) –Dezenformasyonla Mücadele İletişim Merkezi (DBB) Başkanlığı tarafından hazırlanan ve dezenformasyon içeren haberlerin gerçeğine dikkat çekildiği 31 Mart-1 Nisan 2023 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayınlandı.

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle imam hatipli Suriyeli öğrencilerin maaşları Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından ödenecek” iddiasına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“27 Temmuz 2022 tarihli ve 34905 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5874 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nın 3. maddesinde belirtilen Suriyeli öğrencilerle ilgili yönetmeliğe göre, Suriye uyruklu olup bursu yabancı uyruklu öğrencilerden sağlanan öğrencilerin öğrenim ücretleri, bursu veren yabancı kurum tarafından belirlenir ve bu öğrenciler adına YTB tarafından ilgili yükseköğretim kurumunun hesabına aktarılır ve YTB tarafından ilgili yükseköğretim kurumuna aktarılır. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılından sonra kayıt yaptıran Suriyeli öğrencilerin öğrenim ücretleri YTB’dir, bursları yurt dışından burslu olanlar hariç, öğrenciler tarafından değil ilgili öğrenciler tarafından ödenir.

Öte yandan anılan kararın üçüncü unsurunun dördüncü fıkrasında, sadece imam hatip okullarının değil, yurt dışında lise eğitimi veren ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin de, Türkiye Diyanet Vakfı ve Türkiye Maarif Vakfı’dır ve faaliyetleri uluslararasıdır. 1923 Lozan Antlaşması’yla düzenlenen yurtdışındaki Türk azınlık okullarından mezun olan öğrenciler ile imam hatip liselerinden mezun olan ve imam hatip liselerinden mezun olan öğrencilerin öğrenim ücretlerini düzenler. Kararnameye göre, söz konusu okullardan mezun olup önlisans ve lisans programlarına yurt dışı kontenjanı dahilinde kayıt yaptıran öğrencilerin öğrenim ücretleri bu öğrenciler adına YTB tarafından karşılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu