Ekonomi

Burritocunun halka arzında 223 milyon dolar toplandı

Meksika temalı bir fast-food zinciri olan Guzman y Gomez’in halka arzı Avustralya’nın durgun halka arz piyasasına bir miktar canlılık getirdi.

2006’da Sidney’de kurulan şirketin hisseleri, 335,1 milyon Avustralya doları (223 milyon dolar) toplanan halka arzın ardından işlem görmeye başladı. Şirket hisselerindeki artış, yerel Borsada işlem görmeye başladıktan kısa bir süre sonra ise yüzde 40’ı aştı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Avustralya’da geçen yılki toplam halka arz büyüklüğü, önceki 10 yılın yıllık ortalamasının yüzde 90 altında gerçekleşerek 696 milyon dolara geriledi.

Halka arza erken aşamada katılan fonlardan güçlü talep gelmesi Sidney piyasasında çok fazla ihtiyaç duyulan iyimserliği aşıladı.

Sydney’deki Tribeca Investment Partners’ta fon yöneticisi olan Jun Bei Liu, Guzman y Gomez’in performansının bu yıl içinde planlanan halka arzların daha erken listelemesini teşvik edebileceğini söyledi.

Guzman y Gomez’in kurulmasından on sekiz yıl sonra Avustralya’da 185, Singapur’da 17, Japonya’da beş ve ABD’de dört restoranı bulunuyor.

Halka arzda toplanan miktarın yaklaşık 200 milyon Avustralya dolarlık kısmı genişlemeyi finanse etmek için kullanılacak, geri kalanı ise mevcut hissedarlara aktarılacak.

Guzman y Gomez, Avustralya’da McDonald’s ile aynı sayıda olmak üzere bin restorana ulaşmak istiyor. Buna bağlı olarak her yıl 30 ila 40 yeni satış noktası açmayı planlıyor.

SmartKarma platformunda yayın yapan araştırma şirketi Periscope Analytics’in kurucusu Brian Freitas, hisse senedinin Eylül ayında S&P/ASX 300 Endeksi’ne eklenebileceğini ve potansiyel olarak Kasım ve Aralık aylarında küresel hisse senedi endekslerine dahil edilebileceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu