Ekonomi

Brezilya Mart ayında tüketici fiyatlarında ılımlı artışlar bekliyor

Brezilya’da Mart ayı tüketici fiyat artışının ılımlı seyretmesi beklenirken, bazı hizmet sektörlerinde kayda değer artışlar görülmeye devam ediyor. Reuters tarafından yapılan son ankete göre ekonomistler gıda ve diğer mallardan kaynaklanan enflasyonda daha hızlı bir düşüş öngörüyor.

Eğitim maliyetlerinde daha önce görülen mevsimsel artışın azalması nedeniyle, IPCA endeksinin yıllık değişiminin 2024 yılı için artı veya eksi 1,5 puanlık bir aralıkla merkezi hedef olan %3’e yaklaşması bekleniyor.

Tahminler Mart ayı için yıllık enflasyon oranının %4.01, aylık enflasyon oranının ise %0.25 olarak gerçekleşeceğine işaret ederken, bu oranlar Şubat ayındaki sırasıyla %4.5 ve %0.83’lük oranlara kıyasla düşüş göstermiştir. Bu rakamlar 3-9 Nisan tarihleri arasında ankete katılan 23 ekonomistin medyan tahminlerine dayanmaktadır. Resmi aylık enflasyon raporunun Çarşamba günü açıklanması planlanıyor.

Bu endişelere rağmen, çoğu çekirdek enflasyon ölçümünün Mart ayında iyileşme göstermesi ve beş ana çekirdek okumanın ortalaması için aylık bazda sadece %0,23’lük bir artış bekleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, geçtiğimiz hafta ücret artışlarının hizmet fiyatları üzerindeki etkisine dikkat çekerek temkinli bir politika yaklaşımına yöneldi. Güçlü maaş artışı, işsizlik oranının 2015’ten bu yana en düşük seviyeye yakın olması ve istihdam yaratımının yavaşlama işaretleriyle de olsa devam etmesiyle birlikte güçlü iç işgücü piyasasına bağlanıyor.

Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı haftalık ankete göre, 2024 yılı için enflasyon beklentileri ısrarla %3’lük merkezi hedefin üzerinde kalmaya devam ediyor. Bu eğilim, daha düşük tahminler hedefleyen politika yapıcılar için zorlayıcı olmuştur. Bununla birlikte bazı analistler, IPCA endeksinin hizmetler dışındaki diğer ana bileşenleri tarafından desteklenen, bu çeyrekten itibaren daha dar resmi hedefe doğru bir hareket öngörüyor.

UBS ekonomistleri gıda enflasyonunun ikinci çeyrekte beklenenden daha düşük gerçekleşeceğini öngörürken, sanayi malları fiyatlarının yıl boyunca düşme potansiyeli taşıdığını düşünüyor. Ekonomistler 2024 yılı için %3’lük bir IPCA oranı öngörüyor.

Brezilya realinin artan kur oynaklığına karşı istikrarı ve tüketici fiyatları üzerindeki etkisi de, özellikle realin geçen hafta Ekim ayından bu yana en düşük noktasına ulaşarak gelecekteki para politikasına ilişkin endişeleri artırmasının ardından, çok önemli olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu