Ekonomi

Avrupalı otomobil üreticileri, Çin’in büyük araçlara uyguladığı ithalat vergisini %25’e çıkaracağı haberlerinin ardından düşüşe geçti

Son bilgilere göre, Çin’in yüksek hacimli motorlara sahip ithal araçlara %25’e kadar gümrük vergisi uygulamaya hazır olduğunu belirtmesiyle birlikte, Avrupa yapımı araçlara yönelik gümrük vergilerinin artırılması potansiyeli artıyor.

Bu bilgi, Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği arasında artan ticari anlaşmazlıkların ortasında ortaya çıktı.

Bloomberg, Salı günü sosyal medya platformu X’te (daha önce Twitter olarak biliniyordu), AB için Çin Ticaret Odası’nın resmi hesabının, gizli kaynakların kendilerine Çin’in “yüksek deplasmanlı motorlara sahip Avrupa araçlarına yönelik geçici tarifeleri artırabileceğini” bildirdiğini belirten bir mesaj yayınladığını bildirdi.

Bir sonraki mesajda ise “Oda, bu bilginin Çin ile AB arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler açısından büyük önem taşıdığını düşünmektedir” denildi.

Bu açıklamanın ardından Avrupalı otomobil üreticilerinin hisse senedi fiyatları düşerken, Mercedes-Benz Group AG (MBGYY) ve BMW AG (BMWYY) hisseleri Çarşamba günü %2’yi aşan bir düşüş yaşadı. Volkswagen AG (VWAGY) hisselerinde ise %1’in üzerinde bir düşüş görüldü.

Haberlere yanıt veren Morgan Stanley analistleri, bu raporların “AB ve Çin arasında yeni araçlara yönelik tarifelerin geleceğine ilişkin daha fazla belirsizlik getirdiği ve şu anda ticaret engellerinin hızla artması olasılığı bulunduğu” görüşünü dile getirdi.

“Finans kuruluşu sözlerini şöyle sürdürdü: “Değerlendirmemize göre, tarife yapısında yapılacak herhangi bir ayarlama, diğer tüm faktörler eşit olduğunda, Alman otomobil üreticilerine kıyasla Renault ve Stellantis’e fayda sağlayacaktır. “Bunun nedeni her iki şirketin de gelirlerinin önemli bir bölümünü Avrupa’dan elde etmesi ve Çin’de çok az iş yapmasıdır.”

“Bu durum, Porsche ve Volkswagen’e daha düşük yatırım notu verilmesini de içeren, sektöre ilişkin son derinlemesine analizimizle uyumlu olarak, Alman otomobil üreticilerine yönelik temkinli duruşumuzu pekiştiriyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu