Haber

Alman hükümetinden ırkçılığa karşı somut adımlar atması istendi

Almanya’nın önde gelen üç insan hakları kuruluşu, hükümetin ırkçılık ve çok sağcılıkla çaba konusunda gereğince uğraş göstermediğini bildirdi.

Amadeu Antonio Vakfı, Göçmen Örgütleri Konferansı (BKMO) ve İnsan Hakları Kümesi (BMB) tarafından yapılan ortak açıklamada, “Koalisyon hükümeti sorunları ciddiye alıyor. Ancak ortada stratejik bir konsept yok ve koalisyon anlaşmasında yer alan tedbirlerin birçoğu henüz uygulamaya konulmadı.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, çok sağ ile çok sağcı kümelerin, Almanya’da demokrasi ve güvenliğe yönelik en büyük tehdidi oluşturduğu vurgulandı.

Almanya’da mültecileri, göçmenleri, Musevileri ve Müslümanları gaye alan taarruzların önlenmesi için daha güçlü önlemler alınması davetinde bulunulan açıklamada, “Aşırı sağcı propaganda ve şiddetin yarattığı tehlikeler azalmamış, aksine artmıştır. Mülteci barınaklarına yönelik son saldırılar bunun sadece bir örneğidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, hükümetten ırkçılıkla çaba için ortak strateji geliştirmek üzere sivil toplum örgütleriyle iş birliğini artırması, yapısal ırkçılık problemini ele almak üzere bir “katılım yasası” kabul edilmesi talebinde bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu