Haber

AİHM’den ‘helal kesim’ yasağı kararı: İnanç özgürlüğüne aykırı değil

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ‘helal kesim’ olarak adlandırılan hayvanların uyuşturulmadan kesilmesini yasaklayan düzenlemelerin din özgürlüğüne aykırı olmadığı ve ayrımcılık teşkil etmediğine hükmetti.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre mahkeme, Belçikalı Müslüman ve Yahudi örgütlerinin açtığı davayı 13 Şubat Salı günü karara bağladı. Belçika’nın Hollandaca konuşulan Flaman bölgesi ve Fransızca konuşulan Valon bölgesi anestezi olmadan hayvan kesimini yasakladı. 2019 yılında hayvan refahı düzenlemeleri kapsamında. Ülkedeki Müslüman ve Yahudi cemaatlerine bağlı 13 kişi ve kuruluş, inançları gereği kurban kesilmesinin engellendiği gerekçesiyle konuyu yargı gündemine taşıdı. Belçika Anayasa Mahkemesi, 2021 yılındaki helal kesim yasağının anayasaya aykırı olmadığına karar verdi.

‘AVRUPA YASA VE SÖZLEŞMELERİNE AYKIRI DEĞİLDİR’

Belçika’daki yargı süreci sonucunda talepleri reddedilen Müslüman ve Yahudiler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. Davacılar, bölümün dini kurallara göre yasak olması nedeniyle kurban ayinini gerçekleştiremediklerini ve helal et satın alamadıklarını belirterek, yasakların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu savundu.

Ancak AİHM heyeti, Belçika’da uygulanan helal kesim yasağının Avrupa yasa ve sözleşmelerine aykırı olmadığına oybirliğiyle karar verdi. Mahkemeye göre, helal kesim yasağı inanç özgürlüğünü kısıtlamadığı gibi ayrımcılık da içermiyor.

‘TOPLUM HAYVANLARIN ACILARINA DEĞER VERİR’

AİHM, kararında, bayıltmadan kesim yapılmasını yasaklayan düzenlemelerin hayvanların refahı açısından büyük değer taşıdığını vurgulayarak, “Toplum, hayvanların acı çekmesine giderek daha fazla önem veriyor ve yasak da bununla uyumlu.” dedi.

Belçika’daki mevzuata göre hayvanların kesilmeden önce bilinçsiz olması gerekiyor. Belçika’nın Brüksel bölgesinde Müslüman ve Yahudilerin inançları gereği hayvanları bayıltmadan kurban etmelerine izin veriliyor.

Flaman Hayvanları Koruma Bakanı Ben Weyts, kamu yayıncısı VRT’ye yaptığı açıklamada, AİHM kararının sadece Belçika’da değil tüm Avrupa’da sersemletmeden kesimin yasaklanmasına kapı açtığını söyledi.

AİHM kararlarına tarafların üç ay içinde itiraz hakkı bulunuyor. Kararın temyizde kabul edilmesi veya temyiz edilmemesi halinde AİHM’nin helal kesim yasağının yasal olduğu yönündeki kararı Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülkenin tamamında geçerli olacak.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

ladik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu