Haber

ABD’den Türkiye’ye açıklama! ‘NATO’dan çıkarılmalılar’ davetlerine yanıt!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin “değerli” bir NATO müttefiki olduğunu vurgulayarak, ittifakın güçlendirilmesi için Ankara ile çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’ın terör örgütü olmadığı yönündeki açıklamalarının ardından Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması çağrılarına ilişkin soruyu yanıtladı. “Bu konudaki fikir ayrılıklarımıza rağmen Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu söyleyebilirim.”o cevapladı.
 

İttifakın güçlendirilmesi için Ankara ile çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Miller, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün TBMM’ye gönderildiğini de hatırlattı.

‘TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAK İÇİN HEYECAN VERİYORUZ’

Miller, “NATO’yu güçlendirmek için onlarla (Türkiye) birlikte çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. Bu güçlendirme çabalarının aynı zamanda İsveç’in NATO’ya katılımının hızla hayata geçirilmesini de içerdiğini vurguladı.

Söz konusu anlaşmazlığın Türk yönetimiyle yaşadıkları ilk anlaşmazlık olmadığını vurgulayan Miller, Türkiye’yi hâlâ üretken ve üretken bir NATO müttefiki olarak gördüklerini söyledi.

Miller, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına ilişkin şunları söyledi: “Hamas’ın gerçek bir terör örgütü olduğu yönündeki değerlendirmemizde çok açık olduğumuzu düşünüyorum.”söz konusu.

TÜRKİYE’NİN NATO’DAN ÇIKARILMASI İÇİN ÇAĞRILAR YAPILDI

Florida Cumhuriyetçi Senatörü Rick Scott, geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas’ın “terör örgütü olmadığını” açıklamasının ardından Türkiye’nin NATO üyeliğini açıklamıştı. “Ciddi olarak inceleyin”aramıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu