Haber

ABD’de Gazze’ye destek veren üniversite öğrenci gruplarına yasak

İsrail-Filistin çatışması 19’uncu gününde devam ederken, ABD’nin Florida eyaletindeki en az iki üniversiteden Filistin’de Adalet İçin Öğrenciler (SJP) adlı öğrenci topluluğunun kapatılması talep edildi.

Reuters haber ajansına göre Florida Valisi ve Cumhuriyetçi Parti 2024 lider adayı Ron DeSantis ile birlikte çalışan eyalet yüksek öğrenim kurumunun aldığı kararla Florida, ülkede SJP’yi yasaklayan ilk eyalet olacak.

‘SANTİS İLE İSTİŞARE OLUNARAK KAPATILMASI KARARI ALINDI’

Florida Eyalet Üniversite Sistemi adlı kurum, SJP’nin farklı üniversitelerdeki şubelerinin kapatılması gerektiğini belirtti. Karar, kampüslerde düzenlenen ve ‘terörist gruplara zarar verici destek’ sağladığı iddia edilen Gazze gösterileri sonrasında alındı.

Kurum müdürü Ray Rodrigues konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ulusal SJP’nin terörizme verdiği destek esas alınarak Vali DeSantis ile istişarede bulunularak öğrenci kollarının faaliyetlerine son verilmelidir.” Rodrigues, SJP’nin eyaletteki en az iki üniversitede faaliyet gösterdiğini belirtti.

‘HAMAS SALDIRISI DİRENİŞ OLARAK AÇIKLANDI’

Instagram hesaplarında paylaşılan bilgilere göre Jacksonville’deki North Florida Üniversitesi ve Tallahassee’deki Florida Eyalet Üniversitesi’nde SJP şubeleri bulunuyor. SJP, Reuters’in yorum talebine yanıt vermedi.

ABD’deki bazı üniversitelerin yöneticileri, Ulusal SJP’yi, Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e karşı başlattığı ‘Aksa Tuganı’ saldırısını ‘Filistin direnişi için tarihi bir kazanç’ olarak değerlendirdiği için eleştirdi. SJP, ABD ve Kanada’da 200’den fazla üniversitede 12 Ekim’i ‘direniş günü’ ilan etti.

Florida Eyalet Üniversite Sistemi’nden yapılan açıklamada, SJP’ye yönelik yasağın “Hamas saldırısına karşı direniş” olduğu ve “Sürgündeki Filistinli öğrencilerin de bu hareketin bir parçası olduğu” ifadesine dayanılarak alındığı belirtildi. Rodrigues, National SJP’nin kendisini Hamas saldırısının bir parçası olarak tanımladığını ve Florida yasalarına göre ‘yabancı terör örgütlerine maddi destek sağlanmasının’ hata olduğunu belirtti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu