Ekonomi

ABD Senatosu hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onayladı

Enerji, Tarım, Ulaştırma, Konut ve Şehircilik gibi bakanlıklara 19 Ocak’a kadar, Savunma Bakanlığı (Pentagon) dahil olmak üzere hükümetin geri kalanına ise 2 Şubat’a kadar finansman sağlayan tasarı, Cumhuriyetçi Parti’den geçti. Temsilciler Meclisi ve ardından Demokratların hakimiyetindeki ABD Senatosu tarafından kontrol ediliyor. yılında da kabul edildi.

Senato’da yapılan oylamada 11 milletvekili yasaya karşı, 87 milletvekili ise kabul oyu kullandı.

Hükümetin kapanmasını önlemek için 2. kesintili bütçe

Ülkede 2023 mali yılının sona erdiği 30 Eylül’de kabul edilen ve 17 Kasım’a kadar hükümete finansman sağlanan kesintili bütçenin sona ermesine günler kalırken, Senato’dan geçen yeni yasa tasarısı da Meclis’e sunulacak. İmzasının yasalaşması için ABD Lideri Joe Biden’a.

Söz konusu tasarı yasalaştığı takdirde, 1 Ekim 2023’te başlayacak 2024 mali yılında hükümetin kapanmasını önleyecek ikinci geçici bütçe olacak.

Amerikan yasalarına göre Kongre, 1 Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sona eren mali yıl için kalıcı bir bütçeyi onaylayamazsa aradaki açığın süreksiz bütçelerle kapatılması gerekiyor. Geçici bütçenin onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal kurumlar, faaliyetlerini geçici olarak durdurur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu