Ekonomi

ABD Bankaları Şirketler İçin Kredi Koşullarını Sıkılaştırıyor

YENİ ABD Merkez Bankası (Fed), ülkedeki bankaların ikinci çeyrekte şirketler için kredi kurallarını sıkılaştırdığını bildirdi.

Fed, bankaların borç verme uygulamalarına ilişkin “Kıdemli Kredi Yetkilisi Görüş Anketi” raporunu yayınladı.

ABD’deki 66 yerli banka ve 19 yabancı banka şubesinden alınan provizyonlarla hazırlanan raporda, ankete katılan bankaların ticari ve sınai kredilerde işletmelere ve ticari gayrimenkullere yönelik daha sıkı koşullar ve daha zayıf talep bildirdiği belirtildi. emlak kredisi.

Bankaların geçen yıl ankete göre her kredi kategorisinde koşulları sıkılaştırdığına dikkat çekilen raporda, bu yılın ikinci yarısında standartları daha da sıkılaştırmayı bekledikleri belirtildi.

Raporda, yerli bankaların orta ve büyük ölçekli işletmeler için kredi şartlarını sıkılaştıran oranının yüzde 50,8’e çıktığı vurgulandı. Bu oran yılın ilk çeyreğinde yüzde 46 olarak kaydedildi.

ABD’deki bankalar, büyük ölçüde Fed’in hızlı faiz artırımlarının neden olduğu yüksek borçlanma maliyetlerinin bir sonucu olarak geçen yıldan itibaren krediye erişimi sıkılaştırmaya başlamışlardı. Bankaların kredi standartlarını sıkılaştırma oranı geçen yılın sonunda artmıştı.

ABD’de yaşanan yüksek enflasyon karşısında geçen yıl faiz oranlarını artırmaya başlayan Fed, geçen yıl Mart ayından bu yana 11’inci faiz artışını gerçekleştirerek politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığına yükselterek son 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. yıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu