Ekonomi

12. Türkiye Enerji Zirvesi’ne Katılan Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder, “Enerji fiyatlarına fren şart” dedi

Almanya Eski Başbakanı, Nord Stream AG ve 2 AG’nin Hissedarlar Komitesi Lideri Gerhard Schröder, Güç Bakanlığı’nın himayelerinde, Güç Fuarcılık tarafından “Enerji ve Jeopolitik Özel” ana teması ile düzenlenen 12. Türkiye Güç Zirvesi’ne katıldı. Özel Oturum Konuğu olan Schröder, güç fiyatlarının kabul edilebilir düzeyde tutulması gerektiğini söyledi.

Almanya Eski Başbakanı ve Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 doğal gaz boru sınırı projesinin yürütücü firması Nord Stream AG ve 2 AG’nin Hissedarlar Komitesi Lideri Gerhard Schröder, Antalya’da yapılan 12. Türkiye Güç Zirvesi’ne katıldı. Schröder, Dünya ve Türkiye güç piyasasını Antalya’da buluşturan Zirve’de, Güç ve Jeopolitik Özel başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Avrupa’da birçok firmanın ani fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldığını lisana getiren Schröder “Enerji fiyatlarının makul seviyede kalması için enerji tedarik güvenliğinin sağlanması şart” yorumunda bulundu. Schröder, fiyat artışlarının yaşandığı bu devirde doğal gaz şirketlerinin büyük karlar elde ettiğine dikkati çekti.

DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ

“Bütün bu tedarik zincirinin düzenlenmesi gerekiyor” diyen Schröder, “Yoksa kendimizi çok önemli gaz kasvetinin içinde bulabiliriz. Avrupa’nın ve Almanya’nın ana gaz tüketicileri savaştan evvel 90-95 milyar metreküp doğal gazı Rusya’dan ithal ediyordu. Bu, yerine alternatif konulması çok zor bir miktar. Bu savaşı bir şekilde bitirmemiz şart. İşin politik kısmı da var. Bizim her geçen gün daha dikkatli olmamız lazım. Rus gazına her zaman erişimimizin olmayabileceğini bilmemiz gerekiyor.”

ERDOĞAN TAKDİR TOPLADI

Schröder, alternatif kaynaklar arasındaki Norveç veya Cezayir’den alınabilecek doğal gaz ölçülerinin yetersiz kalabileceğini vurguladı. Güney Gaz Koridoru’nun Avrupa için alternatiflerden biri olabileceğini dile getiren Schröder, Türkiye’nin Avrupa’nın gaz tedarikinin çeşitlendirilmesinde önemli rol oynadığını kaydetti. Almanya Eski Başbakanı Schröder, Doğu Akdeniz, Türkmenistan, Mısır, İran gibi kaynakların Avrupa’ya gaz tedariki için uzun vadede potansiyel vaat ettiğini söyledi. Tahıl tedariki konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a övgü yağdıran Schröder, “Erdoğan bu noktada çok önemli bir rol oynadı ve uluslararası alanda takdir topladı. Özellikle gıda sorunuyla ilgili yapılan bu çalışmanın müzakerelere çok iyi örnek olacağına inanıyorum. Bu kapsamda enerji politikalarının da mutlaka dengeli, makul fiyatlı ve sürdürülebilir olması şart” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu