Teknoloji

1.099 Dolarlık iPhone 14 Pro Max’in parça fiyatı ne kadar?

Apple iPhone 14 Pro Maks Quad Pixel sensör ve fotonik motordan güç alan 48MP ana kamera, A16 çip, Always On Display ve Dynamic Island gibi öne çıkan özellikleriyle birkaç aydır piyasada. Telefonun fiyatı 1.099 dolardan başlasa da şimdiye kadar Apple’a ne kadara mal olacağı bilinmiyordu. Ama artık en azından telefonda kullanılan tüm parçaların fiyatlarını biliyoruz..

Counterpoint Research’ün analizi, Apple iPhone 14 Pro Max’in 128GB varyantının parça maliyetinin 474 doları gösteriyor . Genel olarak bu, iPhone 13 Pro Max’e kıyasla maliyette %3,7’lik bir artış anlamına geliyor. Hatırlayanlar için, 2017’de 999$’lık iPhone X’in fiyatı 358$’dı.

A16 Bionic işlemciye gelince, tahmini 11 dolarlık bir fiyat artışı var. Genel olarak, işlemci kategorisi artık toplam maliyetin %20’sini oluşturuyor. Benzer şekilde telefonun yeni Always On Display özelliği ile yükseltilmiş HDR ekrana sahip olması da ekran kategorisindeki payını %20’ye çıkarıyor. Ek olarak, iyileştirilmiş kamera yapılandırması, ürün maliyetinin %11’ini oluşturan 6,30 dolarlık bir maliyet artışına yol açar.

Bununla birlikte, bu analizin tüm hikayeyi anlatmadığı söylenmelidir. Bileşenlerin 474 ABD dolarına mal olması, Apple’ın gerçek maliyetin iki katından fazlasını talep ettiği anlamına gelmez. Bu fiyata araştırma geliştirme, pazarlama, montaj, personel, reklam, dağıtım ve daha birçok şeyin ekleneceğini belirtmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu